Zalecenia pielęgnacyjne
Otwieranie wieczka i wietrzenie roślin wewnątrz jest swego rodzaju kołem ratunkowym. Jeżeli coś złego dzieje się z roślinami- otwórz słoik na kilka godzin, a po zamknięciu obserwuj, czy sytuacja się unormowała. Nie otwieraj lasu bez przyczyny- może to spowodować nagły wzrost roślin, przesuszenie a w efekcie nieestetyczny wygląd!
Z powodu stale obecnej wewnątrz słoika wilgoci, z czasem szkło słoika nie będzie już tak przejrzyste jak na początku. Osadu pozbędziesz się w łatwy sposób papierem nasączonym mieszanką wody z octem, w proporcji 1:1. Po skończonym zabiegu uchyl wieczko, aż charakterystyczny zapach zniknie i sprawdź, czy poziom wilgoci wewnętrz wciąż jest prawidłowy- jeśli tak, zamknij słoik.
Szczególnie w pierwszych tygodniach, gdy nie mamy jeszcze pewności czy nasz las dobrze czuje się w nowym miejscu, warto jest rozchylić gałązki i zajrzeć pod listki roślin, by sprawdzić ich kondycje.
Parowanie to naturalny proces, choć w łatwy sposób możemy pozbyć się zasłaniającej kompozycję chmurki. Przestaw słoik w miejsce o stałej temperaturze, w pewnej odległości od okien, grzejników czy przeciągów. W tym przypadku otwarcie wieczka jest rozwiązaniem krótkotrwałym i zbyt częste otwieranie lasu może doprowadzić do jego przesuszenia.
Dotknij mchu i odczytaj potrzeby swojego lasu!
-Kępki w dotyku wydają się suche? Zroś je za pomocą spryskiwacza!
-Mech jest wilgotny, ale rośliny zaczęły się psuć? Las jest przelany, otwórz słoik do kilku godzin, wyciągnij to, co już się zepsuło i obserwuj! W razie potrzeby powtórz proces.
-Mech jest wilgotny, a rośliny trzymają się bez zarzutu? Świetnie dbasz o swój Kawałek Lasu!
Przemieszczenie się warstwy piasku jest sygnałem znacznego przesuszenia Kawałka Lasu. Jeżeli zaobserwujesz to w swoim słoiku, niezwłocznie podlej swój las. Pamiętaj, że piasek nie wróci na swoje miejsce, jednak możesz uratować rośliny przed zwiędnięciem!
Jak zadbać o swój kawałek lasu?
Kawałek Lasu ma swój mikroklimat. Kiedy otrzymasz swój słoik, będzie on już optymalnie nawodniony, jednak zmiana otoczenia wpłynie na ponowne rozpoczęcie procesu adaptacji ekosystemu do nowych warunków. Warto w tym czasie ze wzmożoną czujnością, obserwować kondycję roślin oraz dbać o odpowiednio wilgotność wewnątrz słoika.
Do życia potrzebuje przede wszystkim światła dziennego. Umieść swój Kawałek Lasu w dobrze doświetlonym miejscu, unikając jednak bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę – środowisko powinno być umiarkowane.
Kawałek Lasu to niepowtarzalna leśna mikrokraina, która stanowi wyjątkową dekorację każdego wnętrza. Dzięki właściwemu podłożu Kawałek Lasu nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
Co to oznacza w praktyce:
• Unikaj parapetów, okien, miejsc zacienionych oraz tych w pobliżu grzejnika
• Unikaj zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur – może to źle działać na rośliny zamknięte
Jak najlepiej to zrobić? Dotknij mchu:
• Jeśli jest wilgotny, a rośliny w środku wyglądają pięknie, Twój Kawałek Lasu nie wymaga żadnej ingerencji
• Jeśli jednak mech jest chociaż delikatnie suchy, zroś go za pomocą spryskiwacza wodą
• Jeśli mech w dotyku jest wilgotny, jednak liście zaczynają się psuć – nic się nie martw! Jest to typowa reakcja na zbyt dużą wilgotność wewnątrz słoika. W takim przypadku wystarczy usunąć obumarłe części roślin i uchylić wieczko do kilku godzin.
Krople wody rozbryzgnięte na szkle, wytrzyj za pomocą chłonnego papieru w celu uniknięci osadu.
Z czasem twój Kawałek Lasu będzie potrzebował coraz rzadszego zraszania (nawet raz do kilku miesięcy),
a rośliny same zaczną utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci wewnątrz słoika. Pamiętaj, że nie jest to instrukcja, naucz się odczytywać potrzeby lasu. Każdy z nich to indywidualny ekosystem stworzony z żywych roślin. Obserwuj swój kawałek lasu i w razie potrzeby reaguj – czasem wystarczy jedynie zmiana miejsca.